Święto Edukacji Narodowej

Z okazji Święta Edukacji Narodowej oraz Święta Pracowników Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach , społeczność szkolna  Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach ZDZ w Kielcach   życzy Dyrekcji, Nauczycielom, oraz  Pracownikom  szkoły  zdrowia, wyrozumiałości oraz cierpliwości. W podzięce za zachęcanie do myślenia, tak dobrze i uczciwie, jak tylko to możliwe. Życzymy również spełnienia najskrytszych marzeń osobistych i zawodowych.

Uczniowie ZDZ Starachowice na praktykach w Zjednoczonym Królestwie

 

W dniach 27.09 – 10.10.2020r. młodzież z Technikum ZDZ przebywała w Anglii w miejscowości Portsmouth na zagranicznych praktykach w ramach ERASMUS+ finansowanego przez Unię Europejską (projekt pt.Jadę doświadczam, pracuję – międzynarodowa praktyka zawodowa uczniów Technikum ZDZ”). Podobnie jak poprzednie wyjazdy, będzie on mile wspominany przez stażystów.

Tradycyjnie przed wyjazdem młodzież uczestniczyła
w spotkaniach z przygotowania językowego, kulturowego
i pedagogicznego, ułatwiających im pobyt za granicą.

Uczestnicy projektu przez dwa tygodnie poszerzali praktyczne umiejętności w swoim zawodzie, wykonując obowiązki w angielskich firmach logistycznych i informatycznych. Mieli tam niepowtarzalną okazję zobaczyć i poznać warunki pracy w zagranicznych firmach.

Młodzież, która kształci się w zawodzie technik logistyk poznała specyfikę funkcjonowania firmy logistycznej, jej miejsce w łańcuchu dostaw i wymaganą dokumentację.

Uczniowie z branży IT zdobyli wiele przydatnych umiejętności technicznych. Dzielnie podejmowali zlecone im wyzwania np. tworzenie stron internetowych, folderów reklamowych, a także diagnoza i serwis komputerów na potrzeby danej firmy.

Wszyscy stażyści wrócili do kraju z cennymi doświadczeniami, które pozwolą im w przyszłości lepiej wykonywać swoją pracę w miejscu zatrudnienia.

Podczas pobytu w Zjednoczonym Królestwie uczniowie mieli okazji sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego. Ponadto poznali wiele słów i zwrotów używanych w swoich branżach zawodowych.

Pobyt młodzieży za granicą to nie tylko sama nauka zawodu, ale to również poznanie atrakcji turystycznych, historycznych i różnic kulturowych.

Uczniowie mieli okazje zwiedzić Londyn i Oxford, gdzie znajduje się najstarszy anglojęzyczny uniwersytet świata. Natomiast w Londynie zobaczyli najważniejsze atrakcje, takie jak, Buckingham Palace, Tower Bridge, Big Ben czy Oko Londynu.

Młodzież miała zagwarantowany lot, transfer z lotniska, ubezpieczenie, zakwaterowanie, bilety na komunikację miejską, pełne wyżywienie oraz opiekę pedagogiczną. Partnerem zagranicznym ZDZ, koordynującym ten wyjazd, była angielska instytucja edukacyjna, Training Vision, która zapewniła uczniom bardzo dobre warunki pobytu oraz profesjonalną organizację praktyk zawodowych. Uczniowie mieli do dyspozycji wygodne pokoje mieszkalne i kuchnię.

Odbycie zagranicznych staży potwierdzone będzie wydanymi wkrótce certyfikatami Europass-Mobilność, dzięki którym nabyte przez uczniów umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabiorą postać formalną i uznawaną przez europejskich pracodawców.

 

Erasmus+ w Technikum ZDZ w Starachowicach

Przestrzegając reżimu sanitarnego związanego z pandemią COVID-19 grupa 16 uczniów z Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach wróciła ze stażu zagranicznego, który odbył się w Anglii w miejscowości Portsmouth. Wyjazd w terminie 13.09-26.09.2020r. trwał 2 tygodnie i odbył się w ramach programu ERASMUS+ finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Jadę doświadczam , pracuję międzynarodowa praktyka uczniów Technikum ZDZ ’’. Na bezpłatnych stażach młodzież zdobyła cenne doświadczenie w zawodzie technik logistyk, technik informatyk. Pobyt w Anglii poprzedziły staranne przygotowania w kraju. Obejmowały one m.in.: naukę języka angielskiego, przygotowanie kulturowe, doradztwo zawodowe. Najważniejszym zadaniem stażystów podczas pobytu w Anglii była praca związana z zawodem. Pod troskliwą opieką pracodawców, firmy pośredniczącej Training Vision UK. oraz opiekuna ze szkoły - koordynatora projektu Pani Irminy Senderowskiej – uczniowie nabywali umiejętności i kompetencje zawodowe w wybranych przedsiębiorstwach zagranicznych. Uczestnicy projektu poznali innowacyjne metody w kształceniu zawodowym, zapoznali się z możliwościami wykorzystania nowoczesnych narzędzi, oraz udoskonalili swój język angielski branżowy. Opiekunowie zadbali o pożyteczne i atrakcyjne wypełnienie czasu wolnego. Uczniowie zwiedzili Portsmouth, port, Spinnaker Tower poznali walory turystyczne oraz historię.

Zajęcia innowacji wojskowej

W niedzielę 27.09.2020 roku, na terenie Niepublicznego Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Zawodowego w Kielcach odbyły się zajęcia innowacji wojskowej, w ramach których uczniowie klas pierwszych mieli możliwość poznać podstawowe zagadnienia z zakresu obsługi sprzętu wojskowego . Młodzież poznała zasady obchodzenia się z bronią palną, postawy strzeleckie, zasady działania i budowę kbk AKM i AKMS, także spróbowała swoich sił w strzelectwie.Niedzielne zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zajęcia przeprowadzone przez instruktorów Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy " Rezerwa" rozpoczęły tym samym cykl szkoleń dla młodzieży Niepublicznego Technikum ZDZ, które mają na celu przybliżenie praktycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych w służbie w Wojsku Polskim.

Włącz czwarty e-Bieg Erasmusa!

Włącz czwarty e-Bieg Erasmusa! – to hasło tegorocznej edycji biegu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W roku 2020 nic nie jest jednak takie, jak było wcześniej, zmienił się również charakter imprezy. e-Bieg trwać będzie od 15 do 17 października w formie rywalizacji zdalnej 4-osobowych drużyn sztafetowych. Ambasadorką wydarzenia została ponownie Oktawia Nowacka, mistrzyni świata, medalistka olimpijska z Rio, mentorka. Oktawia wprowadzi Bieg Erasmusa na kolejny nowy tor, przygotowując cykl materiałów treningowych i szkoleniowych w formie multimedialnej, wzbogacony o konspekty zajęć, do wykorzystania przez nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów. W części odcinków wystąpią gościnnie znani sportowcy, a całość zostanie uzupełniona o treści z obszaru przygotowania mentalnego, zdrowego trybu życia i diety (nie tylko w sporcie). #ErasmusDays #ErasmusDaysPoland