Praktyki z programem Erasmus+ współfinansowane przez Unię Europejską to stały element edukacji zawodowej w Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Od kilkunastu lat uczniowie różnych kierunków, w tym: technik usług fryzjerskich, technik logistyk, technik informatyk i technik żywienia i usług gastronomicznych – wyjeżdżali na staże do Wielkiej Brytanii, Włoch lub Hiszpanii, zdobywając doświadczenie u tamtejszych pracodawców. W tym roku po raz pierwszy wyjechaliśmy do Portugalii. Każdy wyjazd to zaprawa życiowa, często pierwsze kroki uczniów za granicą, przełamywanie barier, nabieranie pewności siebie, posługiwanie się językiem obcym w bezpośrednich relacjach.

Jak zawsze wyjazd młodzieży poprzedzony jest spotkaniami obejmującymi przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne, których zadaniem jest przybliżenie pobytu za granicą.

W czasie pobytu za granicą, uczestnicy projektu przez dwa tygodnie poszerzali praktyczne umiejętności w swoim zawodzie, wykonując obowiązki w portugalskich firmach logistycznych i informatycznych. Młodzież, która kształci się w zawodzie technik logistyk poznała specyfikę funkcjonowania firmy logistycznej, pracowali głównie przy pakowaniu towarów do wysyłki, opanowali funkcjonowanie magazynu, jego miejsce w łańcuchu dostaw i wymaganą dokumentację.

           Uczniowie z branży IT zdobyli wiele praktycznych umiejętności technicznych. Dzielnie podejmowali zlecone im wyzwania, np. diagnoza i serwis komputerów na potrzeby klientów indywidualnych.

           Wszyscy uczniowie wrócili do kraju z cennymi doświadczeniami, które pozwolą im w przyszłości lepiej wykonywać swoją pracę. Ważnym elementem edukacyjnym projektu było budowania postaw proekologicznych przejawiających się w branżach, w których kształci się młodzież z naszej szkoły.

Podczas pobytu w Portugalii uczniowie mieli okazji sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego. Opanowali również podstawowe zwroty języka portugalskiego, potrzebne w życiu codziennym. Pobyt młodzieży za granicą to nie tylko nauka zawodu, ale to także poznanie atrakcji turystycznych, historycznych i różnic kulturowych.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić miasto Faro w którym mieszkali i odbywali praktyki zawodowe. Faro jest najważniejszym miastem regionu Algarve położonego na południu Portugalii. Młodzież w wolnym czasie odbyła dwie urocze wycieczki. Pierwszy kierunek to Sagres- zwany końcem świata. Przylądek św. Wincentego  (po portugalsku: Cabo de São Vincente) to najbardziej wysunięty na południowy zachód punkt kontynentalnej Europy. Klify wznoszą się tu około 75 metrów w pionie nad Oceanem Atlantyckim. Następnym punktem podróży było Lagos. To nadmorski kurort, tętniący życiem, w którym sporo się dzieje zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Kolejnym miejscem zwiedzania była Jaskinia morska Benagil  (port. gruta de Benagil lub Algar de Banagil) położona na wybrzeżu Algarve w południowej Portugalii to miejsce o niesamowitym, naturalnym pięknie.

Naszą przygodę ze zwiedzaniem zakończyliśmy w Lizbonie w dniu wylotu do Polski.

W ramach projektu młodzież miała zagwarantowany przelot samolotem, transfer z lotniska do hotelu, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wydarzenia kulturowe oraz opiekę pedagogiczną. Naszym partnerem zagranicznym koordynującym pobyt na terenie Faro, jest firma WAKEUP Projects MAGIC SINDERELLA LDA, która zapewniła uczniom bardzo dobre warunki pobytu oraz profesjonalną organizację praktyk zawodowych.

Osobą zarządzającą projekt jest Pani Dyrektor Szkoły Dorota Glina, osobą koordynującą, jednocześnie opiekunem grupy w czasie wyjazdu była Pani Małgorzata Małek oraz Pani Agnieszka Szafraniec.

Odbycie zagranicznych praktyk potwierdzone jest wydanym dokumentem Europass-Mobilność, dzięki któremu nabyte przez uczniów umiejętności zawodowe są potwierdzone formalnie i uznawane przez europejskich pracodawców.


POWRÓT - "Otwarci na wiedzę, otwarci na świat"

 

button

VR