-
Bezpieczna + w Niepublicznym Technikum ZDZ w Starachowicach
Od października do 22 grudnia br. w naszej szkole realizowane są działania w ramach Rządowego programu Bezpieczna +. Program skierowany jest do uczniów Niepublicznego Technikum, ich rodziców oraz kadry pedagogicznej uczącej w szkole.
Podstawowym założeniem programu było podejmowanie działań podnoszących jakość procesu wychowania i profilaktyki. Program jest spójny z zadaniami wytyczonymi do realizacji w Programie Wychowawczym i Szkolnym Programie Profilaktyki, pogłębia je, a w efekcie przyczyni się do powstania nowego programu profilaktyki. Ten ostatni uwzględni systemowe rozwiązania, ukierunkowane na wspomaganie ucznia w radzeniu sobie z trudnościami, ograniczanie lub likwidowanie czynników ryzyka, które zaburzają prawidłowy rozwój ucznia oraz inicjowanie i wzmacnianie czynników chroniących, które sprzyjają rozwojowi i zdrowemu życiu uczniów.
Zarówno przy konstruowaniu, ale też na początku realizacji programu, uwzględniono uwagi i wnioski z przeglądu i oceny szkoły pod względem bezpieczeństwa uczniów oraz sprawowania nad nimi opieki. Uwzględniono także założenia i kierunki działań Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”Bezpieczeństwo jest pojęciem kompleksowym, dlatego do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest znajomość zasad bezpiecznego funkcjonowania w swoim środowisku, świadomość występujących w nim zagrożeń oraz umiejętność przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom. Dynamiczne procesy społeczne oraz rozwój technologii sprawiają, że zmienia się forma istotnej części aktywności społecznej. Ekspansja rozmaitych form aktywności w cyberprzestrzeni sprawia, że należy podnieść kompetencje użytkowników urządzeń cyfrowych, wskazać działanie niepożądane, przekazać wiedzę i zasady bezpiecznego korzystania z zasobów cyfrowych.
W kontekście tych działań na zajęciach z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach omówione zostały zagadnienia takie jak:, cyberprzemoc, , bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z urządzeń cyfrowych, odpowiedzialność prawna nieletnich. Przedstawiciele jednego ze starachowickich banków przybliżyli z kolei uczniom temat ochrony danych osobowych.
Rolą osób dorosłych (rodziców, nauczycieli), edukujących i wychowujących młode pokolenie, jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z podejmowania zachowań ryzykownych, a przede wszystkim – koszty związane z eksperymentowaniem lub szkodliwym używaniem narkotyków przez młodzież. Z danych policyjnych wynika, że wzrasta liczba osób młodych, zatrzymanych i podejrzanych z powodu pośrednictwa w sprzedaży, czy produkcji narkotyków. Zagadnienia te zostały omówione w trakcie warsztatów dla klas i spotkań indywidualnych z pedagogiem, przez co nastąpiło zwiększenie wiedzy i świadomości o negatywnym wpływie zażywania narkotyków i innych środków odurzających. Świadczą o tym ankiety ewaluacyjne, przeprowadzone po zakończeniu cyklu zajęć.
Do innych działań należą: omawianie trudnych spraw uczniów na godzinach wychowawczych
i w trakcie rozmów indywidualnych z nauczycielem, pomoc nauczycielom i rodzicom przy nawiązywaniu współpracy z odpowiednimi służbami i instytucjami wspomagającymi pracę wychowawczą (duża rola Poradni Pedagogiczno Psychologicznej w Starachowicach), monitorowanie sytuacji uczniów często opuszczających zajęcia szkolne, zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy (zajęcia z przedstawicielami PCK Świętokrzyski Oddział Okręgowy
w Kielcach). W efekcie 17 uczniów oraz jeden pracownik szkoły ukończyli 16 godzinny kurs w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej potwierdzony certyfikatem. W ramach innych spotkań wykłady przedstawiciela PCK dotyczyły zagadnień związanych z bezpiecznym pomaganiem innym – krwiodawstwo, bezpieczne oddawanie szpiku kostnego. W efekcie spośród 14 chętnych sześciu uczniów naszej szkoły 6grudnia oddało krew, gdy tylko dowiedzieli się o takiej potrzebie.
Szybkie tempo życia współczesnego człowieka jest odczuwalne na każdym kroku. Nieprawidłowe odżywianie, niska aktywność fizyczna młodzieży prowadzi do częstszego występowania chorób cywilizacyjnych, związanych z niewłaściwym trybem życia, w tym otyłości i wad postawy. W tym kontekście ważnym działaniem było promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez - między innymi zorganizowanie spotkania z przedstawicielem Sanepidu. Celem spotkania było uświadomienie zależności między naszym zdrowiem i życiem, a prawidłowym odżywianiem. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę w codziennej diecie odgrywa picie wody mineralnej oraz jakie znaczenie dla młodego organizmu ma spożywanie śniadań. Na koniec spotkania został wyemitowany film o konsekwencjach złej diety, zapoczątkowanej w dzieciństwie, na dalsze życie
w wieku dorosłym. Dla uczniów naszej szkoły został również zorganizowany kurs samoobrony.
W dniu 29 listopada odbył się na terenie szkoły happening pod hasłem: „Aktywnie i ze smakiem po zdrowie”. Uczniowie brali udział w licznych rozgrywkach sportowych i konkursie kulinarnym. Potrawy prezentowane przez klasy gastronomiczne cieszyły nie tylko oko swym kunsztownym wykonaniem ale i wybornym smakiem. Cała społeczność naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział
w uroczystym apelu informującym o dotychczasowych działaniach w ramach projektu „Bezpieczna+”. Rozdano także nagrody dla zwycięzców w zmaganiach sportowych i kulinarnych.
Dzięki podjętym działaniom profilaktycznym oraz tym które pojawią się w najbliższym czasie,
z pewnością zwiększy się wiedza i świadomość wśród młodzieży i dorosłych na temat zdrowego trybu życia, Internetu, uzależnień, sytuacji kryzysowych oraz wzrośnie umiejętność reagowania na zagrożenia występujące w szkole oraz poza nią.
Zainteresowanym polecamy fotorelacje z działań w ramach programu Bezpieczna + zamieszczone na stronie internetowej szkoły : www.szkolystarachowice.zdz.kielce.pl
-
Bezpieczna+ spotkanie z przedstawicielem PCK
17 listopada w ramach projektu „Bezpieczna +” naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła Pan Stanisław Jerzy Dzikowski. Pokrótce zapoznał młodzież z zasadami działalności Polskiego Czerwonego Krzyża oraz międzynarodowego prawa humanitarnego, a następnie przybliżył młodym ludziom ideę honorowego krwiodawstwa – uświadamiając im jak ważna jest ona dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Kolejno zaprezentował odznaki i odznaczenia, jakie otrzymują krwiodawcy za oddaną krew, a także za działalność społeczną w PCK.
Następnie przypomniał uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz zasady zachowania się gdy jesteśmy świadkiem wypadku.
-
Bezpieczna + Spotkanie z przedstawicielem policji
21 listopada w ramach projektu „Bezpieczna+” odbyło się spotkanie z Panią Anną Kielisz z Komendy Powiatowej Policji. Tematem prelekcji była odpowiedzialność prawna nieletnich. W spotkaniu uczestniczyła cała społeczność szkolna.
-
Bezpieczna + w kontekście zdrowego żywienia
W dniu 22 listopada 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczna +”, odbył się wykład, przeprowadzony przez panią Halinę Szary, pracownika powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej w Starachowicach, na temat zasad racjonalnego żywienia oraz funkcji wody w organizmie człowieka. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie kształcący się w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz wybrani uczniowie z innych klas. Celem spotkania było uświadomienie zależności między naszym zdrowiem i życiem a prawidłowym odżywianiem. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę w codziennej diecie odgrywa picie wody mineralnej oraz jakie znaczenie dla młodego organizmu ma spożywanie śniadań. Na koniec spotkania został wyemitowany film o konsekwencjach złej diety, zapoczątkowanej w dzieciństwie, na dalsze życie w wieku dorosłym. Przekaz zrobił bardzo duże wrażenie na naszej młodzieży, gdyż była to realistyczna opowieść o zmaganiach z nadwagą chłopca w ich wieku.
Podsumowaniem zgłębionych informacji, na temat zdrowego i racjonalnego żywienia, był przeprowadzony w dniu 28 listopada 2016 r. konkurs wiedzy teoretycznej opierający się na zagadnieniach poruszonych podczas wykładu. Laureatem konkursu został Bartosz Świostek z klasy II W.
Inicjatorem i realizatorem wyżej opisanych wydarzeń była pani Emilia Nowak – Dziura.
-
Uczniowie na kursie pierwszej pomocy przedmedycznej
Siedemnastu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs został zorganizowany w ramach projektu „Bezpieczna+” . Zgodnie z umową ze Świętokrzyskim oddziałem PCK w Kielcach szkolenie trwało od 22 do 28.11.2016r. Uczniowie po zdanym egzaminie dostali certyfikat ukończenia kursu.
-
Konkursy w ramach projektu Bezpieczna+
W dniu 29 listopada w naszej szkole odbyły się liczne zawody i konkursy. A wszystko w ramach projektu „Bezpieczna+” w którym uczestniczy nasza szkoła. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w biegach na bieżni, trójboju siłowym oraz w zawodach w tenisa stołowego.
Dodatkowo został zorganizowany konkurs na plakat oraz ulotkę promującą zdrowe żywienie.
-
Happening Bezpieczna+
W dniu 29 listopada odbył się happening pod hasłem: „Aktywnie i ze smakiem po zdrowie”. Uczniowie brali udział w licznych rozgrywkach sportowych i konkursie kulinarnym. Potrawy prezentowane przez klasy gastronomiczne cieszyły nie tylko oko swym kunsztownym wykonaniem ale i wybornym smakiem.
Cała społeczność naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział w uroczystym apelu podsumowującym działanie w ramach projektu „Bezpieczna+”. Rozdano także nagrody dla zwycięzców w zmaganiach sportowych i kulinarnych. A wszystko to uwieczniono bacznym okiem aparatu i kamery telewizyjnej.