O godzinie 6.15 , autokarem wraz z opiekunami, Panią mgr Emilią Nowak-Dziura, mgr Irmina Domagałą i mgr Adamem Stanikiem, wyruszyliśmy do tego pięknego miasta. Po trzech godzinach drogi o godzinie 9.30, dotarliśmy na parking przy ,,Smoku’’, gdzie oczekiwała na nas pani przewodnik, Pani Dominika. Po krótkim przedstawieniu uczniom historii o smoku, przy pięknej, słonecznej pogodzie udaliśmy się spacerem na zwiedzanie miasta.

Wymownym miejscem był Skarbiec Koronny, w którym zebrano pamiątki po panujących dynastiach królów Polski. Następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, uznawanej za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. Katedra wawelska dla Polaków to miejsce szczególne. Odbyło się tu 31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy- od Władysława Łokietka do Augusta III królowie Polski. W wawelskich kryptach są groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawe anegdoty i przybliżyła historie pięknego miejsca jakim jest Wawel. Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i podziwiania widoków ze wzgórza, udaliśmy się na rynek Krakowski-Największy średniowieczny plac Europy. Obejrzeliśmy także Rzeźbę słynnej, Polskiej artystki ,,Głowę Erosa’’. Udało się nam także posłuchać hejnał mariacki z wieży Mariackiej. W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa. Po spacerze przez miasto, udaliśmy się na plac, przed historyczne okno, naszego Papieża Jana Pawła II, przy ulicy Franciszkańskiej 4. Mogliśmy obejrzeć także pierwsze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku, oraz zegar, który odmierza czas do nich. Panorama miasta Krakowa, ze Wzgórz Wawelskich wywarła na nas ogromne wrażenie. Zwiedziliśmy także grób Marszałka, Józefa Piłsudzkiego oraz Pary Prezydenckiej, Marii i Lecha Kaczyńskich. Kraków, jako pierwsza stolica Polski do dzisiaj pozostawia na zwiedzających z całego Świata ogromne wrażenie. Każdy kamień i każdy mur miasta, ma swoją, wiekową historie. Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy. Każdemu uczniowi i dorosłemu, polecamy wycieczkę do Krakowa, by nacieszyć się widokiem, historią miasta i jego okolic.

Wycieczka udała się dzięki finansowemu wsparciu przez Centrum ZDZ w Kielcach.