Egzaminy maturalne to nie tylko żmudna nauka, przygotowania, ale i ogromna dawka stresu oraz pytanie: co, jeśli nie zdam? Joanna Gurtal, psycholog z Uniwersytetu SWPS, radzi, jak go pokonać. Przyspieszone bicie serca, ucisk w żołądku, wysoki poziom cukru, a w przypadku długotrwałego stresu ból serca, lęk i trudności z zasypianiem. Stres traktujemy zazwyczaj jako coś niepożądanego, ale w tym przypadku możemy zdenerwowanie przekuć na swoją korzyść. Tylko jak to zrobić?

Jak pokonać stres?

- Odczuwanie stresu zależy od tego, czy odbieramy go jako wyzwanie czy przeszkodę. Napięcie może być także dobrym źródłem energii, jeśli wiemy jak je wykorzystać. Aby nerwy stały się motorem napędowym, musimy podjąć decyzję, aby przekuć je w siłę, która poprawi naszą koncentrację i zmobilizuje do podejmowania zadań. Korzystny stres, który motywuje nas do życiowej aktywności to tzw. eustre - tłumaczy Joanna Gurtal, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Jak pokonać stres przed maturą? Najistotniejsze jest, żeby nie koncentrować się na osiągnięciu celu, ale na samym zadaniu. Psychologowie podkreślają także rolę dobrej organizacji czasu. Między przygotowaniami do egzaminów warto znaleźć czas na odpoczynek na świeżym powietrzu.

- Wbrew pozorom zaplanowany relaks da lepsze rezultaty niż poświęcenie całości uwagi na przygotowanie do testów. Jeśli z tego zrezygnujemy, nauka stanie się wyczerpująca, co w efekcie będzie skutkowało gorszym przyswajaniem materiału i przełoży się na słabsze wyniki. W takich momentach warto przerwać zajęcia, wykonać ćwiczenia oddechowe, pójść na spacer czy spędzić czas w gronie znajomych - dodaje Gurtal.

 

Jak zapanować nad stresem w czasie egzaminu?

A co zrobić, gdy stres pojawi się w czasie egzaminu? Wystarczy wykonać proste ćwiczenie relaksacyjne.

- Zamknąć oczy, wraz z wdechem wyobrażać sobie, że fala odpływa, z wydechem że fala przypływa - proponuje Joanna Gurtal. - Zaledwie 30 - 60 sekund odpoczynku pozwoli nam wyrównać oddech i powrócić do rozwiązywania zadań.

Poziom koncentracji poprawi również rysowanie poziomych ósemek i podążanie wzrokiem za rysowanym kształtem.

- Mimo wszystkich trudności i stresu, warto zdać sobie sprawę, że matura nie jest przeszkodą w naszym życiu, a próbą, przez którą każdy przechodzi - puentuje Jonna Gurtal. - Trzeba uświadomić sobie, że jest to realne wyzwanie rozwojowe, które leży w zasięgu naszych możliwości.

 
 

button

VR