Projekt ma charakter edukacyjny, jego celem jest zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, upowszechnianie , rozwój i podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego społeczeństwa, a także przygotowanie młodzieży klas mundurowych do zawodowej służby wojskowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Wszyscy uczniowie wezmą udział w warsztatach z samoobrony, gdzie poznają sposoby radzenia sobie z przeciwnikiem , poprawią swoją kondycję fizyczną. Odbędą się też warsztaty pierwszej pomocy, gdzie dowiedzą się jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Jednak chyba największym przeżyciem, dla uczniów klas mundurowych będzie udział w 2-dniowym kursie sprawnościowym przeprowadzonym w formie survivalu.