Uczniowie ZDZ Starachowice na praktykach w Hiszpanii
Praktyki z programem Erasmus+ to stały element edukacji zawodowej w Technikum im Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Od kilkunastu lat uczniowie różnych kierunków w tym technik usług fryzjerskich, technik logistyk, technik informatyk i technik żywienia i usług gastronomicznych – wyjeżdżali na staże do Wielkiej Brytanii, Włoch lub Hiszpanii, zdobywając doświadczenie u tamtejszych pracodawców. Stawiamy nie tylko na praktyki zagraniczne, każdy wyjazd to pewna zaprawa życiowa, często pierwsze kroki uczniów za granicą, przełamywanie barier, nabieranie pewności siebie, posługiwanie się językiem obcym
w bezpośrednich relacjach. Program współfinansowany jest przez Unię Europejską.
Tradycyjnie przed wyjazdem młodzież uczestniczyła w spotkaniach z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, przybliżających pobyt za granicą.
Uczestnicy projektu przez dwa październikowe tygodnie poszerzali praktyczne umiejętności w swoim zawodzie, wykonując obowiązki w hiszpańskich firmach logistycznych oraz informatycznych. Młodzież, która kształci się w zawodzie technik logistyk poznała specyfikę funkcjonowania firmy logistycznej, pracowali głównie przy pakowaniu towarów do wysyłki, opanowali funkcjonowanie magazynu, jego miejsce w łańcuchu dostaw i wymaganą dokumentację.
Uczniowie z branży IT zdobyli wiele przydatnych umiejętności technicznych. Dzielnie podejmowali zlecone im wyzwania np. diagnoza i serwis komputerów na potrzeby klientów indywidualnych.
Wszyscy uczniowie wrócili do kraju z cennymi doświadczeniami, które pozwolą im w przyszłości lepiej wykonywać swoją pracę. Ważnym elementem edukacyjnym projektu było budowania postaw proekologicznych przejawiających się w branżach, w których kształci się młodzież z naszej szkoły.
Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie mieli okazję sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego. Również nie zabrakło podstawowego kursu języka hiszpańskiego, wszyscy polubili ten język, szybko opanowali podstawowe zwroty języka dnia codziennego, poznali wiele słów i zwrotów używanych w swoich branżach zawodowych.
Pobyt młodzieży za granicą to nie tylko sama nauka i praktyczna strona zawodu, ale to również poznanie atrakcji turystycznych, historycznych i różnic kulturowych, w tym poznanie potraw kuchni hiszpańskiej regionu Walencja, na czele z paellą, orxatą i tapas.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić Walencję - trzecie największe miasto w Hiszpanii o bardzo malowniczym położeniu. Z trzech stron miasto otaczają wzgórza, a od południa morze i długa oraz szeroka linia piaszczystych plaż, w pobliżu których położony był hotel – miejsce zakwaterowania uczniów. W słoneczną sobotę przyjemnie było zwiedzić Stare Miasto oraz Miasto Sztuki i Nauki symbol współczesnej Walencji - awangardowy kompleks architektoniczny. Dużą atrakcją były popisy delfinów w tutejszym Oceanarium. W ramach wydarzeń kulturowych uczniowie wybrali się na wycieczkę, by poznać urocze krajobrazy i walory okolicy Walencji. Dotarli do miejscowości Denia, gdzie zwiedzili miejscowy zamek. Stąd popłynęli katamaranem do miejscowości Javea, by następnie wznieść się autokarem na Klif Cabo de San Antonio i podziwiać widoki z jednego z piękniejszych punktów widokowych rejonów Alicante na Costa Blanco.
W ramach projektu młodzież miała zagwarantowany lot, transfer
z lotniska do hotelu, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wydarzenia kulturowe oraz opiekę pedagogiczną. Naszym partnerem zagranicznym koordynującym pobyt na terenie Walencji, jest firma Europa: Movilidad Estudiantil, która zapewniła uczniom bardzo dobre warunki pobytu oraz profesjonalną organizację praktyk zawodowych.
Odbycie zagranicznych praktyk potwierdzone będzie wydanymi wkrótce certyfikatami Europass-Mobilność, dzięki którym nabyte przez uczniów umiejętności zawodowe przybiorą postać formalną, uznawaną przez europejskich pracodawców. Koordynatorem projektu jest Pani Małgorzata Małek.
Uczniowie ZDZ Starachowice na praktykach w Hiszpanii
Praktyki z programem Erasmus+ to stały element edukacji zawodowej w Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Od kilkunastu lat uczniowie różnych kierunków, w tym technik usług fryzjerskich, technik logistyk, technik informatyk i technik żywienia i usług gastronomicznych – wyjeżdżali na staże do Wielkiej Brytanii, Włoch lub Hiszpanii, zdobywając doświadczenie u tamtejszych pracodawców. Stawiamy nie tylko na praktyki zagraniczne, każdy wyjazd to pewna zaprawa życiowa, często pierwsze kroki uczniów za granicą, przełamywanie barier, nabieranie pewności siebie, posługiwanie się językiem obcym
w bezpośrednich relacjach.
Tradycyjnie przed wyjazdem młodzież uczestniczyła
w spotkaniach z przygotowania językowego, kulturowego
i pedagogicznego, przybliżających pobyt za granicą.
Uczestnicy projektu przez dwa tygodnie poszerzali praktyczne umiejętności w swoim zawodzie, wykonując obowiązki w hiszpańskich firmach logistycznych, informatycznych oraz w gastronomii.
Młodzież, która kształci się w zawodzie technik logistyk poznała specyfikę funkcjonowania firmy logistycznej, pracowali głównie przy pakowaniu towarów do wysyłki, opanowali funkcjonowanie magazynu, jego miejsce w łańcuchu dostaw i wymaganą dokumentację.
Uczniowie z branży IT zdobyli wiele praktycznych umiejętności technicznych. Dzielnie podejmowali zlecone im wyzwania, np. diagnoza
i serwis komputerów na potrzeby klientów indywidualnych.
Uczennice z branży gastronomicznej pracowały w międzynarodowym składzie kucharzy, w lokalu o nazwie Spaghetti & Bleus, położonym tuż przy plaży w Alboraia, poznawały tajniki hiszpańskiej kuchni, uczyły się obróbki owoców morza, które tutaj królują na co dzień w menu.
Wszyscy stażyści wrócili do kraju z cennymi doświadczeniami, które pozwolą im w przyszłości lepiej wykonywać swoją pracę. Ważnym elementem edukacyjnym projektu było budowania postaw proekologicznych przejawiających się w branżach, w których kształci się młodzież z naszej szkoły.
Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie mieli okazji sprawdzić swój poziom znajomości języka angielskiego. Nie zabrakło również podstawowego kursu języka hiszpańskiego, wszyscy polubili ten język, szybko opanowali podstawowe zwroty języka dnia codziennego, poznali wiele słów i zwrotów używanych w swoich branżach zawodowych.
Pobyt młodzieży za granicą to nie tylko nauka zawodu, ale to także poznanie atrakcji turystycznych, historycznych i różnic kulturowych, w tym poznanie potraw kuchni hiszpańskiej regionu Walencja na czele z paellą, orxatą i tapas.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić Walencję - trzecie największe miasto
w Hiszpanii, o bardzo malowniczym położeniu. Z trzech stron miasto otaczają wzgórza, a od południa morze i długa, szeroka linia piaszczystych plaż, w pobliżu których położony był hotel Apartamentos Patacona w Alboraja – miejsce zakwaterowania uczniów. W słoneczny weekend przyjemnie było zwiedzić Stare Miasto oraz Miasto Sztuki
i Nauki, symbol współczesnej Walencji - awangardowy kompleks architektoniczny. Dużą atrakcją były popisy delfinów w tamtejszym Oceanarium.
W ramach projektu młodzież miała zagwarantowany lot, transfer
z lotniska do hotelu, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wydarzenia kulturowe oraz opiekę pedagogiczną. Naszym partnerem zagranicznym koordynującym pobyt na terenie Walencji, jest firma Europa: Movilidad Estudiantil, która zapewniła uczniom bardzo dobre warunki pobytu oraz profesjonalną organizację praktyk zawodowych.
Osobą zarządzającą projekt jest Pani Dyrektor Szkoły Dorota Glina, osobą koordynującą, jednocześnie opiekunem grupy w czasie wyjazdu była Pani Małgorzata Małek.
Odbycie zagranicznych praktyk potwierdzone jest wydanym dokumentem Europass-Mobilność, dzięki któremu nabyte przez uczniów umiejętności zawodowe są potwierdzone formalnie i uznawane przez europejskich pracodawców.
AKREDYTACJA
SUKCES NASZEJ SZKOŁY!!!
ERASMUS+!!!!
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków o Akredytację
złożonych w terminie do 29 października 2020 r. w akcji 1. Mobilność uczniów i kadry
w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.
Niepubliczne Techniku im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach jako wnioskodawca pomyślnie przeszło proces Akredytacji. Autorem wniosku była Pani Małgorzata Małek. Gratulujemy.
Co to oznacza dla naszej szkoły - naszych uczniów i nauczycieli
Akredytacja (jako nowość w programie Erasmus+) jest działaniem mającym na celu wprowadzenie beneficjentów do wnioskowania w akcjach mobilności edukacyjnej i ułatwiającym im ten proces. Jest to uproszczony dostęp do możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Akcji 1. Przyznanie Akredytacji – jednorazowo na całą edycję programu - DO 2027 ROKU, jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus – UCZNIOWIE BĘDĄ REALIZOWAĆ ZAGRANICZNĄ PRAKTYKĘ ZAWODOWĄ.
W nowym programie termin „Akredytacja” to rodzaj „biletu wstępu do programu”.
Niepubliczne Techniku im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach jako wnioskodawca pomyślnie przeszło proces Akredytacji.
Otrzymaliśmy Akredytację – jednorazowo na całą edycję programu - DO 2027 ROKU. Jest to gwarancja regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus+ – UCZNIOWIE BĘDĄ REALIZOWAĆ ZAGRANICZNĄ PRAKTYKĘ ZAWODOWĄ.
Realizowane są wyjazdy ( Hiszpania Włochy, inne kierunki) – po dwa staż e w roku szkolnym dla wszystkich grup zawodowych, wyjazdy 2 – tygodniowe w grupach 12-16 osób pod opieką nauczycieli.
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły wezmą udział w dwóch Projektach:
-„Logistycy i informatycy – targowe tygrysy”
-„ HOTELARZ I KUCHARZ INTELIGENTNI SPECJALIŚCI – nowe technologie motorem rozwoju edukacji zawodowej”.
Na podstawie umowy zawartej pomiędzy ZDZ w Kielcach a Zarządem Województwa Świętokrzyskiego o dofinansowanie realizacji Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020.
Projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem Projektów jest wzrost jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej w szkołach ZDZ uczniów kształcących się na kierunkach: technik logistyk, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych.
Projekt „Logistycy i informatycy – targowe tygrysy” (10 osób – logistycy, 10 osób informatycy)
Cele szczegółowe:
Projekt: :” Hotelarz i kucharz inteligentni specjaliści”
Cele szczegółowe:
Moduł związany z kuchnią molekularną zostanie zrealizowany przez specjalistyczną firmę w Lublinie – 2 dniowy wyjazd do Lublina.
Zajęcia na kursach w obu projektach odbywać się będą po zajęciach szkolnych według harmonogramu, który będzie wywieszony w gablocie szkolnej.
Uczniowi w obu projektach przysługują:
Uczniowie po zakończonych zajęciach otrzymają certyfikat, który wydawany jest przez szkołę oraz dokumenty wydawane przez instytucje zewnętrzne zgodnie z przepisami.
Kursy są bezpłatne.
Ogólny opis zasad realizacji zagranicznych praktyk zawodowych
Młodzież ma zagwarantowany transport, w tym przelot, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie (kieszonkowe) oraz pełną opiekę pedagogiczną swoich nauczycieli i pedagogów z krajów goszczących.
Przed wyjazdem stażyści uczestniczą w specjalnym kursie z przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, ułatwiającym pobyt za granicą.
W trakcie pobytu na stażach uczniowie odbywają praktyki zawodowe zgodnie
z programem nauczania w danym zawodzie -zorganizowane przez partnera przyjmującego w danym kraju, w przedsiębiorstwach branżowych.
Podczas pobytu uczniowie mają okazję w praktyczny sposób doskonalić swoje umiejętności językowe podczas wykonywania pracy
w zagranicznych firmach oraz w czasie wolnym od zajęć.
Programy pobytu obejmują także poznanie walorów danego kraju, kultury, atrakcji turystycznych, historycznych i gospodarczych, odmiennych zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców zagranicznych krajów i regionów oraz miejscowych kulinariów.
Odbycie zagranicznych staży przez uczniów potwierdzane jest certyfikatami Europass-Mobilność, które są znane i uznawane przez pracodawców w całej Unii Europejskiej.
PROJEKTY ZREALIZOWANE
W ramach programu LEONARDO DA VINCI w Niepublicznym Technikum w Starachowicach zrealizowano VI projektów od roku 2004 do roku 2010. Łącznie wzięło w nich udział: 194 uczniów.
Oto one:
I. „Zagraniczny staż zawodowy równe szanse na europejskim rynku pracy”
Realizacja: rok szkolny 2004/2005
Zawód: technik hotelarstwa
Liczba uczestników : 30
Miejsce stażu: Doberlug Kirchhain (Niemcy)
II. „Praktyka zawodowa w świetle standardów europejskich”
Realizacja: rok szkolny 2005/2006
Zawód: technik hotelarstwa
Liczba uczestników : 20
Miejsce stażu: Doberlug Kirchhain (Niemcy)
III. „Wdrażanie procedur obowiązujących w hotelarstwie i gastronomii na zagranicznym stażu”
Realizacja: rok szkolny 2006/2007
Zawód: technik hotelarstwa, technik żywienia i gospodarstwa domowego
Liczba uczestników : 26
Miejsce stażu: Doberlug Kirchhain (Niemcy)
IV. „Mój start w życie zawodowe z bagażem wiedzy i umiejętności nabytych na zagranicznym stażu”
Realizacja: rok szkolny 2007/2008
Zawód: technik hotelarstwa
Liczba uczestników : 20
Miejsca stażu: Doberlug Kirchhain (Niemcy)
V. „Wiedza i umiejętności zdobyte na praktyce zawodowej to mój atut”
Realizacja: rok szkolny 2008/2009
Zawód: technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich
Liczba uczestników : 50
Miejsce stażu: Malaga (Hiszpania), Cork (Irlandia)
VI. „Zagraniczny staż szansą na lepszy start w życie zawodowe”
Realizacja: rok szkolny 2008/2009 i 2009/2010
Zawód: technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich, technik mechatronik
Liczba uczestników : 48
Miejsca stażu: Malaga (Hiszpania), Doberlug Kirchhain (Niemcy)
W ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”
realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie” odbyły się kolejne dwa projekty dla kolejnych 80 uczniów w latach 2012 -2014:
VII. „Europejska praktyka dla logistyka i informatyka”
Realizacja: rok szkolny 2012/2013 i 2013/2014
Zawód: technik logistyk, technik informatyk
Liczba uczestników : 48
Miejsce stażu: Walencja (Hiszpania)
VIII. „Nauka w szkole zawodowej w Polsce , praktyka w Hiszpanii”
Realizacja: rok szkolny 2013/2014
Zawód: technik logistyk, technik informatyk
Liczba uczestników : 32
Miejsce stażu: Walencja (Hiszpania)
W ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój odbyły się kolejne dwa projekty dla kolejnych 64 uczniów w roku 2014 i 2015:
IX. „Era nauki i praktyki – czas na europejską praktykę zawodową”
Realizacja: rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016
Zawód: technik logistyk, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich
Liczba uczestników : 64
Miejsce stażu: Walencja (Hiszpania); Pistoia, Prato i Florencja (Włochy)